Neden Bosna-Hersek’te Eğitim

Neden Bosna-Hersek’te Eğitim

Neden Bosna-Hersek’te Eğitim,Eğitimi ile avantajlar yaratan Bosna Hersek'in bu avantajlarının başında YÖK tarafından diploma denkliğinin kabul edilmesidi...

Neden Bosna-Hersek’te Eğitim

Eğitimi ile avantajlar yaratan Bosna Hersek’in bu avantajlarının başında YÖK tarafından diploma denkliğinin kabul edilmesidir. Diğer bir avantajı AGİT sağlamlığına dayalı bir eğitim sistemine ve AB kriterlerine sahip bir eğitiminin olmasıdır.

Bologna’nın etkin eğitim kriterlerinin hakim olduğu ve ECTS transfer sisteminin bulunduğu eğitimi ile Bosna Hersek öğrenciler için oldukça iyi bir eğitim standartlarına sahiptir. Çoğu dünya ülkesi, tüm Avrupa ve ülkemizde geçerliliği olan diploması ile de öğrenciler için bulunmaz bir fırsattır Bosna Hersek. Eurostar Yurtdışı Eğitim Merkezi ile kapıları açılan bu ülke adeta bir eğitim cenneti.

Bosna Hersek’te üniversite öğrencisi olanların yaptığı harç, barınma ve aylık ihtiyaca yönelik harcamalar, diğer Avrupa ülkeleri ile kıyaslandığında oldukça makul kalmaktadır. Bu giderlerin, Türkiye’de üniversite eğitimi için gerekli olan giderlere yakın olduğu dahi söylenebilir. Bosna Hersek’te ülkemizden daha farklı olan eğitim sistemi dahilinde, YGS bir üniversiteye giriş sınavı ya da taban puanı uygulaması da yoktur.

Bosna Hersek üniversitesi denklik yönünden de ülkemiz eğitimiyle YÖK tarafından denk tutulduğundan ve Avrupa üniversiteler birliği üyesi olan Bosna Hersek üniversitelerinde kız öğrenciler için bir kıyafet yönetmeliğinin bulunmamasından dolayı, birçok öğrenci Saraybosna Üniversitesi öğrencisi olmayı tercih etmektedir. Seçilen bölüme bağlı olarak değişen harç ücretleri 1750-4000 Euro arasında değişmekte ve ayrıca üniversitelerin yurt imkanları da Avrupa standartlarındadır. 2 veya 4 kişilik odalar şeklindeki yurtlarda bir katta 4-5 banyo tuvalet bulunmakta ve ayrıca bazı yurt binalarında her odanın kendine ait özel banyosu da vardır. Kahvaltı haricinde aylık 140-170 Euro arasında değişen yurt taksitleri, kız ve erkek öğrencilere göre de küçük değişiklikler gösterebilmektedir.

Bosna Hersek üniversitesi denklik sisteminde yer aldığından dolayı popüler bir tercih haline gelirken, öğrenciler için yurt haricinde birçok kiralık ev seçeneği de mevcuttur. Avrupa Kredi sistemi içerisinde yer alan Bosna Hersek üniversitesi öğrencilerinin bazıları da, 2-3 kişi ev tutmakta ve kişi başına düşen ücreti de yurt ile aynı orana inmektedir. Ayrıca Bosna Hersek üniversitelerine yatay geçiş yapmak isteyen öğrenciler de diğer öğrenciler gibi bu konaklama imkanları haricinde, ek gelir için eşyalı odalarını kiraya veren Bosnalı ailelerle iletişime geçebilir.

Avrupa Üniversiteler Birliği üyesi olan üniversitelerde okurken öğrencinin aylık harcamaları, kişinin harcamasına göre farklılık gösterir. Ancak genelleme yapmak gerekirse, kişiye göre değişebilecek bu aylık giderlerin ortalama 250-350 Euro civarında olacağı söylenebilir.

Bosna Hersek üniversitesine geçiş yapmak isteyen öğrencilerin de diğer öğrenciler gibi öncelikle sağlık sigortası yaptırması gerektiği gibi, sigorta masraflarının da oldukça cüzi bir miktar olduğu söylenebilir. Böylece üniversite denkliği olduğu için seçilen Bosna Hersek eğitimi süresi boyunca herhangi bir sağlık sorunu yaşandığında ilaç alma ve muayene olma hakkına da sahip olunur.

Bologna ve Almanya Üniversiteleri

2003 yılında imzalanan Bologna Anlaşması kapsamında Bosna Hersek üniversiteleri, YÖK’ün yurtdışı denklik sistemine de dahil olmuştur. Mesleki ve akademik programlarda büyük bir yoğunluğa neden olan süreç, Avrupa Kredi Sistemi ve Avrupa Üniversiteler Birliği bünyesine girilmesiyle de Bosna Hersek üniversitesine geçiş yapanların artmasına neden olmuştur. Yurtdışı denklik sistemine dahil olan Saraybosna Üniversitesi eğitiminizle başarılı bir kariyer başlangıcı yapabilir ve Bosna Hersek üniversitesi eğitiminizi bir Avrupa kentinde yapmanın sağladığı avantajlardan yararlanabilirsiniz.

Eğitim yolunda Bosna’nın üyesi olduğu kuruluşlar…
ENQA(Yükseköğretimde Avrupa Kalite Güvence Birliği)
ESU(Avrupa Öğrenci Birliği)
EUA(Avrupa Üniversiteleri Birliği)
EURASHE(Avrupa Yükseköğretim Kurumları Birliği)
Bu kurumlardan farklı olarak Avrupa Konseyi (UNESCO-CEPES OECD Ekonomi İşbirliği ve Kalkınma Örgütü)
BUSINESS EUROPE (Avrupa İş Dünyası Konfederasyonu)

Üniversitenin Konumu

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]

Tarafından desteklenmektedir WordPress. Tarafından tasarlanmıştır WooThemes

Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!