Bosna Hersek'de Eğitim

Bosna Hersek’de Eğitim

Bosna Hersek'de Eğitim,Bosna Hersek eğitiminin öğrencileri cezbeden avantajları vardır. Gerek YÖK tarafından diploma denkliğinin kabul görmesi, gerek AGİ...

Bosna Hersek’de Eğitim

Bosna Hersek eğitiminin öğrencileri cezbeden avantajları vardır. Gerek YÖK tarafından diploma denkliğinin kabul görmesi, gerek AGİT kriterlerinde bir sistemin olması gerek AB standartlarının eğitimin her alanında hissedilmesi bu noktada Bosna Hersek’i eğitim açısından cezbedici bir yer yapmıştır.

Bologna standartları, ECTS kredi transfer sistemi Bosna Hersek’te eğitimi cazip kılan olgular arasındadır. Lisans tamamlamak için bulunmaz ülkelerden biri olan Bosna Hersek’ten alınan diplomanın neredeyse tüm dünya, bütün Avrupa ve ülkemizde geçerliliği mevcuttur. YÖK tarafından kabul edilen bu diplomanın sahibi olabilmenin yolu ise Eurostar Yurtdışı Eğitim Danışmanlığından geçmektedir.

Bosna Hersek’te üniversite öğrenimi için yapılan harç, barınma ve ihtiyaca yönelik harcamalar diğer Avrupa ülkelerindeki eğitimle kıyaslandığında oldukça makul kalmaktadır. Yapılan harcamaların Türkiye’de üniversite okuyan bir öğrencinin yapacağı harcamalara denk olduğu da söylenebilir. Bosna Hersek’te eğitim sistemi ülkemizden farklı olduğundan, YGS sınavı ya da taban puanı gibi sınav ve uygulamalar mevcut değildir.

Bosnahersek üniversitesi denklik açısından ülkemizdeki eğitimle YÖK tarafından denk sayılması ve ayrıca Avrupa üniversiteler birliği üyesi olan üniversitelerde kız öğrenciler için herhangi bir kıyafet yönetmeliğinin olmaması, birçok kız ve erkek öğrencinin Saraybosna Üniversitesi’ni tercih etmesine neden olmaktadır. Kayıt yaptırılan fakülteye göre 1750-4000 Euro aralığında değişen harç ücretleri haricinde, yurt olanakları da yüksek bir standarda sahiptir. 2 ya da 4 kişilik odalar olarak dizayn edilen yurtlarda kat başına 4-5 banyo ve tuvalet olduğu gibi, bazı yurtlarda her odanın kendine ait banyosu da bulunmaktadır. Kahvaltı haricinde 140-170 Euro arasında değişen aylık konaklama ücretleri, kız ve erkek öğrenciler arasında da küçük farklılıklar göstererek şekillenmektedir.

YÖK tarafından Bosnahersek üniversitesi denklik sistemine dahil edildiğinden okula olan talep artarken, yurtta kalmak istemeyen öğrenciler kiralık ev seçeneklerini de değerlendirebilmektedir. Avrupa Kredi sistemi dahilinde eğitim veren Bosnahersek üniversitesi öğrencilerinin büyük bir kısmı da, 2-3 kişilik arkadaş grupları oluşturarak ev tutmakta ve bu şekilde kişi başına düşen kira ücreti de neredeyse yurt taksitleriyle aynı seviyeye gelmektedir. Ayrıca Bosnahersek üniversitelerine yatay geçiş yapmak isteyenler de tıpkı diğer öğrenciler gibi yurt ve kiralık ev seçeneklerini değerlendirebilir ve bunun haricinde Bosnalı ailelerin kiraya verdiği mobilyalı odaları da tutabilmektedir.

Avrupa Üniversiteler Birliği üyeliği bulunan Bosna Hersek üniversitelerinde eğitim görülürken yapılacak aylık harcamalar, öncelikle kişinin harcamasına göre farklılık göstermektedir. İhtiyaca göre farklılık gösteren bu aylık harcamalar ortalama olarak 250-350 Euro aralığında olacağı söylenebilir.

Herhangi bir Bosnahersek üniversitesine geçiş yapmak isteyen öğrenciler, öncelikle sağlık sigortası yaptırmak zorundadır. Ancak sigorta masrafları için de makul bir meblağ istenmektedir. Böylece üniversite denkliği olduğundan dolayı yoğun talep gören Bosna Hersek yükseköğretimi boyunca öğrenci, herhangi bir sağlık sorunu çıktığında muayene olma hakkına da sahip olunur.

Bologna ve Bosna Hersek Üniversiteleri

2003 senesinden günümüze Bologna Kriterleri kapsamında eğitim veren Bosna Hersek üniversiteleri, böylece yurtdışı denklik statüsüne de sahip olmuştur. Mesleki ve akademik eğitim programlarında yoğun bir trafik yaşanmasını sağlayan bu süreç, Avrupa Kredi Sistemi ve Avrupa Üniversiteler Birliği bünyesine giren Bosnahersek üniversitesine geçiş oranlarını da arttırmıştır. Yurtdışı denklik kapsamında eğitim veren Saraybosna Üniversitesi eğitiminizle kariyerinizin hızlı bir şekilde parlamasını ve Bosnahersek üniversitesi eğitiminizi bir Avrupa şehrinde yaparak dünya görüşünüzün gelişmesini sağlayabilirsiniz.

Eğitim yolunda Bosna’nın üyesi olduğu kuruluşlar…
ENQA(Yükseköğretimde Avrupa Kalite Güvence Birliği)
ESU(Avrupa Öğrenci Birliği)
EUA(Avrupa Üniversiteleri Birliği)
EURASHE(Avrupa Yükseköğretim Kurumları Birliği)
Bu kurumlardan farklı olarak Avrupa Konseyi (UNESCO-CEPES OECD Ekonomi İşbirliği ve Kalkınma Örgütü)
BUSINESS EUROPE (Avrupa İş Dünyası Konfederasyonu)

Üniversitenin Konumu

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]

Tarafından desteklenmektedir WordPress. Tarafından tasarlanmıştır WooThemes

Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!