Bosna-Hersek Ekonomik ve Siyasi Hayat, İklimi, Yaşamı, Nüfusu

Bosna Hersek Eğitim Sistemi

Her anlamda çok gelişmiş olan Bosna Hersek eğitim sistemi özellikle öğrencilerin tüm beklentilerini tam olarak karşılamakta ve bu da ülke olan öğrenci..

Bosna Hersek Eğitim Sistemi

Bosna Hersek Eğitim Sistemi, 1995’te savaşın bitmesiyle federal devlet yapısına geçen ve tek devlet yönetimi altında yaşanması planlanan Bosna Hersek genelindeki eğitim sistemi; ülkede yaşayan üç farklı toplumunda her birine özel üç farklı biçimde uygulanmaktadır.

BosnaHersekte eğitim sisteminin farklı yapıdaki bu bölgelerden biri olan kantonlarda, Hırvatların yoğun olmasından dolayı Bosnahersek eğitim sistemi Hırvatistan modelindedir. Bosna-Sırp Devleti bölgesindeki Bosnahersek eğitim sistemi, Sırbistan-Karadağ’ın müfredatına göre yapılandırılmıştır. Boşnakların yaşadığı Federasyon bölgesindeki eğitim diğer iki toplum tarafından göz ardı edilse de, yalnızca Müslüman Boşnakların kullandığı bir sistemdir.

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Konseyi(AGİK) tarafından mercek altına alınan Bosnahersekte eğitim amacı; etnik köken, din ve kültür ayrımı yapılmadan, ülkedeki bütün çocuk haklarını koruyan kültürel ve teknik açıdan etkili bir eğitim sisteminin uygulandığı okullar açmak olarak belirtilmiştir.
Bosnada eğitim sistemi; Avrupa’daki yükseköğretim kurumlarının benimsediği ve Avrupa Kalite Güvencesi Birliği(European Association of Quality Assurance, ENQA) tarafından yapılandırılan “Kalite Güvencesi Standart ve Uygulama Prensipleri” üye ülkelerinde de olan uygulamalar ile esnek bir öğrenim sunmaktadır. Bosnada eğitim veren Bosna üniversiteleri; Ulusal Yeterlilik Kriterlerine uygulamaları ve doktora programlarının da kapsayan bir yükseköğretim anlayışını benimsemiştir. Norveç’in Bergen şehrinde 2005 yılında düzenlenen Bergen Konferansı’nda, Bosna üniversiteleri için üç temel konu hakkında geliştirme çalışması yapılma kararı alınmıştır;

Yüksek lisans da dahil olmak üzere Saraybosnada üniversite yükseköğretim programlarının iki aşamalı olması,

Bosna üniversiteleri bünyesindeki verilen yükseköğrenimin diploma ve dereceleri ile öğretim süresinin tanınması,

Kaliteli eğitim güvencesi.

Bunun haricinde Berlin’de düzenlenen konferansta; Bosna Hersek, Arnavutluk, Rusya Federasyonu, Vatikan Cumhuriyeti, Andora, Bosna Hersek ve Sırbistan Karadağ Bologna sürecine dahil edilerek, üye ülkelerin sayısı 46’ya çıkartılmıştır.
Bosnahersek üniversitesi de dahil olmak üzere Bosna üniversiteleri, Point Yurtdışı Eğitim Başvuru Ofisi danışmanlığı ve aracılığı sayesinde Türkiye’den gelen öğrencileri de kabul etmektedir. YÖK denkliği olduğu için tercih edilmesinde avantaj olan seçkin Saraybosna üniversite seçimlerinin profesyonel desteği Point Yurtdışı Eğitim Başvuru Ofisi, Avrupa kültür ortamında Bosnahersek üniversite kalitesini yaşamak isteyen herkesin hayalinin gerçek olmasını sağlamaktadır.

Bosna Hersek üniversite eğitimindeki “eğitim kalitesi” anlayışına iki farklı perspektiften yaklaşılabilir; yüksek öğretim öncesi eğitim ve yüksek öğretim. Günümüzde Bosnada eğitim, ortaöğretim ve ilköğretim modeli Yugoslav eğitim sistemi esas alınarak geliştirilmiş ve bu da öğrencilerin yükseköğretim öncesi oldukça sağlam temellere sahip olmasını sağlamıştır. Bosnada üniversite eğitimi almak için herhangi bir giriş sınavı zorunluluğu da yoktur. Bosnahersek üniversitesi dahil tüm üniversiteler doğrudan tercih edilebilir ve yükseköğretim süresi de öğrencinin isteği doğrultusunda uzatılabilir. Bağımsızlığın kazanıldığı ilk yıllarda Saraybosnada üniversite eğitimi düşük düzeyde olsa da, yurtdışındaki üniversiteler ile girilen yoğun işbirliği sayesinde kısa sürede geliştirilmiş ve günümüzde Avrupa standartlarında kaliteye sahip olan bir eğitim sistemi oluşturulmuştur. Bosnahersek Bosna üniversitesi ve diğer tüm Bosna üniversiteleri, Avrupa Birliği Üniversite Kriteri olarak bilinen Bologna Antlaşması’na tabi olarak günümüzün dünya çapında kariyer sahibi akademik personellerine sahip bir konuma gelmiştir.

Dünyanın farklı yerlerinden gelen binlerce öğrenciye öğrenim hizmeti sunan ve dünya çapında akademik araştırmaları ile saygın bir konuma sahip olan öğretim görevlileri ile Bosnahersek Bosna üniversitesi ve bosnahersekte eğitim veren tüm üniversiteler, Point Yurtdışı Eğitim Başvuru Ofisi tarafından sunulan profesyonel aracılık ile sizlere üst düzey yükseköğretim olanağı sunmaktadır. Avrupa kültürüyle etkileşim içerisindeki bir ortamda yaşayarak, YÖK tarafından belirlenen yükseköğretim denkliğine sahip Bosnahersek üniversite eğitiminden yararlanmak için Point Yurtdışı Eğitim Başvuru Ofisi ile iletişime geçebilirsiniz. Point Yurtdışı Eğitim Başvuru Ofisi danışmanlığı ile sizler de Bosnada eğitim görebilir ve sahip olduğunuz kaliteli öğrenim ile kariyer hedeflerinize daha kolay ulaşabilirsiniz.

Üniversitenin Konumu

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]

Tarafından desteklenmektedir WordPress. Tarafından tasarlanmıştır WooThemes

Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!