Bosna'da Türkçe Eğitim

Bosna’da Türkçe Eğitim

Yurtdışında Türkçe eğitim veren az sayıda üniversite olduğu için bu seçeneği değerlendirmek isteyen kişiler mutlaka doğru adımlar atmalıdırlar..

Bosna’da Türkçe Eğitim

Eurostar yurtdışı eğitim danışmanlığı merkezi Travnik üniversitesi adına Türkçe dilinde eğitim için öğrenci kayıt yetkisi olan tek kurumdur. Travnik üniversitesi tek kayıt temsilcisi olarak Bosna Hersek’de Türkçe lisans yapma fırsatı sunuyoruz. Bosna Hersek ile tarihten gelen bir yakınlık vardır. Bosna hersek halkı Boşnak Müslüman’ıdır. Bu yüzden Bosnalılar dilleri ve inanışları ile Türklere yakındırlar. Türklerle aynı dili konuşup aynı dini paylaşmışlardır. Türkçenin kendi vatanlarında da kaybolmaması için özen göstermiş ve Türkçe dilini ülkelerinde yaymaya çalışmışlardır.

Travnik üniversitesinde Türkçe lisans bölümleri açarak Türkçe bilen öğretmenler ile ders vermiştir. Bosna Hersek’te Travnik üniversitesindeTek yetkili firma Eurostar’dır. Türkçe dersi zorunlu ders kılınmıştır. Üniversitelerin Türkoloji bölümlerinden yüzlerce öğretmen mezun olmuştur. Mezun olan öğretmenler Türkçe bildikleri için daha kolay iş sahası bulabilirler. Ayrıca bu üniversitelerde kalarak Türkçe’yi daha iyi tanıtmaya çalışmışlardır. Üniversitelerin olan diğer bölümlerinde de deneyimli ve özverili profesörler ile Türkçe dersleri verilerek Türk öğrencilerin eğitimlerini kolaylaştırmışlardır.

Diğer yurt dışındaki üniversitelerde yabancı diller farklı olduğu için okumak daha zordur. Onların dillerini anlamak ve öğrenmek için harcanan zamanda geçlerin vakitleri kaybolmaktadır. Ayrıca Bosna Hersek’te kayıt aşamasında da bir zorluk olmadığı için Türk öğrenciler istedikleri bölümleri sınavsız ve koşulsuz girmektedirler. Öğrenciler üniversitelerde lise diploması ile istedikleri bölümleri seçerek ve Türkçe eğitimin zorunlu olduğu bir ülkede kendi ülkelerinde gibi yaşayarak eğitimlerini tamamlayabilirler. Türk öğrenciler bu fırsatı kaçırmadan değerlendirmelidir.

Uluslararası Travnik Üniversitesi Ücretler
Diş Hekimliği (Türkçe Eğitim) 5500 €
Eczacılık Bölümü ( Türkçe Eğitim) 3000 €
Hukuk Fakültesi ( Türkçe Eğitim) 3200 €
İnşaat Mühendisliği ( Türkçe Eğitim ) 4000 €
Psikoloji Bölümü ( Türkçe Eğitim ) 4000 €
Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon 4000 €

 

Üniversitenin Konumu

Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!